Słowniczek Dziewiarski

Denier-odnosi się do wagi przędzy w gramach przy standardowej długości 9000 m (około 9000 jardów) przędzy. 1 Denier to 1g przędzy o długości 9000 metrów. Innymi słowy daje to skalę do ciężaru i grubości włókien wyrobów pończoszniczych. Im wyższy denier tym grubsze włókna. Im niższy denier tym cieńszy wyrób. Pończochy i rajstopy damskie z wyższym denier są bardziej wytrzymałe.

+ Efekt gołej nogi- ultra cienkie rajstopy, które nadają efekt gołych nóg (normalnie mniej niż 20 DEN) 

+ Pończochy lub rajstopy pół-kryjące i kryjące wykonane z cięższych przędzy (zwykle 40 den lub więcej), które nadają im grubszy i mniej przejrzysty wygląd.

Elastan-to określenie dla rozciągliwego włókna sztucznego, które jest lepiej znany pod nazwą handlową Lycra (znak towarowy firmy DuPont) włókna Elastyna może być rozciągnięta od 4 do 7 razy swojej długości, powracając do swojej pierwotnej długości.

Flebologiadział medycyny zajmujący się diagnostyką i chorobami żył.

Klin- zwykle w kształcie rombu lub trójkątna wkładka w szwie między nogami w rajstopach, co zwiększa trwałość, poziom komfortu i higieny.

Lycra- jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Invista (firmy DuPont) dla elastycznej tkaniny syntetycznej z elastyczną zdolnością rozciągania do 600% i powrotu do pierwotnego rozmiaru. Odzież wykonana z Lycry jest bardzo silna i elastyczna, co daje komfort, wspaniałe dopasowanie i swobodę ruchów.

Lycra3D- jest wynikiem rozwoju nowych technologii, które zmieniają sposób w jaki wyroby dziewiarskie wyglądają i zachowują się. System Lycra 3D oznacza, że Lycra jest dziana w różnych kierunkach, dając niezwykle gładką i wygodną fakturę, rozciągliwość we wszystkich kierunkach oraz świetne dopasowanie do skóry. Osoby noszące wyroby z Lycrą 3D doświadczają wyjątkowego komfortu. Wyjątkowa miękkość i jedwabistość jest odczuwana już przy wyjmowaniu produktu z opakowania.

Mikrofibra-to typ nylonowej przędzy, która jest wykonana z wielu cienkich nitek lub włókienek, które są złączone razem w jedno włókno. Przędza staje się bardzo elastyczna, wytrzymała, odporna na marszczenie, posiada wiekszą objętość. Drobne niteczki lub włókienka mogą przesuwać się w przód i w tył i manewrować w obrębie włókien w tkaninie umożliwiając lepsze układanie się i swobodne rozciąganie, jednocześnie zachowuje swoją objętość. 

Nylon- jest przędzą poliamidową. Jest towłókno sztuczne, wykonane z podstawowych składników, pochodzących z przemysłu petrochemicznego. Nylon ma naturalny połysk, ale można mu również nadać ciemniejszy wygląd.

Poliamid- nazwa chemiczna klasy włókien sztucznych. Alternatywną nazwą jest nylon. Nazwa poliamid jest czasem używana zamiast nazwy: nylon w deklaracjach zawartości umieszczanych na opakowaniach.

Samonośne pończochy- pończochy, które trzymają się na nodze dzięki wszytym elastycznym paskom koronki (wzmocnione silikonem), dzięki czemu nie jest konieczne korzystanie z pasa do pończoch.

Szwy- w latach 50 tych XXw pończochy były dziane płasko a następnie zszywane prawdziwym szwem i pętlą końcową. Dawne wykończenia pończoch są obecnie bardzo rzadkie.

+ Płaskie szwy- wyroby pończosznicze z płaskim szwem są bardziej wygodne, ponieważ nie pozostawiają śladów szwów na ciele. Do osiągania płaskich szwów stosowana jest specjalna technika, a wyroby z płaskimi szwami są uważane za produkty o wyższej jakości.

+ Bez szwów pończochy lub rajstopy- jednolite pończochy lub rajstopy, które są dziane w jednej operacji na maszynach okrągłych (jedna praca ciągła), tak że szew nie jest wymagany.

Uciskowe rajstopy, pończochy, podkolanówki (Lekki, Średni, Silny stopień ucisku) - Wyroby pończosznicze, specjalnie tkane, by osiągnąć inny poziom ucisku na kostki, kolana i uda. Ucisk zmniejsza się stopniowo od kostki do uda, aby zapewnić prawidłowe krążenie krwi, zmniejsza obrzęki kostek, żylaki, redukuje zmęczenie w nogach z powodu długotrwałego stania.

+ Lekki stopniowy ucisk (mmHg 3-10) są dla ludzi, którzy nie mają żadnych problemów zdrowotnych lub problemów z nogami, ale chcą zredukować zmęczenie i czuć się komfortowo w czasie długiego stania.

+ Średni stopniowy ucisk (mmHg10-15) jest dla kobiet, które odczuwają ciągłe zmęczenie nóg, czy tych, które są skłonne (genetycznie lub z powodu ich zawodu) do żylaków czy puchnących kostek.

+ Silny stopniowy ucisk (mmHg 15-22) jest przeznaczony dla osób z występującymi problemami zdrowotnymi, takimi jak żylaki czy słabe krążenie krwi. Produkty z tym poziomem kompresji poprawią kondycję i złagodzą dyskomfort i ból.

+ mmHg- Symbol milimetra słupka rtęci - jednostka ciśnienia, stosowana w medycynie do pomiaru ciśnienia krwi, określone jako nacisk wywierany przez słupek rtęci o wysokości 1 milimetra, pod działaniem siły ciężkości. Również używane w stopniowanym ucisku do określenia wysokości ciśnienia jaką dany wyrób pończoszniczy wywiera na obwód nogi.

Wzmocniona pięta-gdy obszar pięty rajstopy wzmocniona jest grubszą i cięższą (zob. Denier) przędzą.

+ Kubańska pięta- rodzaj wzmocnienia pięty (wykończone kwadratowo ) prowadzony powyżej tylnej części kostki

+ Francuska pięta rodzaj pięty w pełni wykończonych pończochach, której wzmocniona część zwęża się do punktu, co pomaga podkreślić długość i kształt nóg.

Wzmocnione palce - Wyroby pończosznicze z pogrubioną częścią w okolicy palców, która została wykonane z grubszych i cięższych przędzy (często aby uniknąć szybkiego prucia, które zdarzają się najczęściej w okolicy palców).

Wzmocniona część majtkowa- rajstopy z wyraźną częścią majtkową dzianą z cięższych włókien (wysokie Denier), aby wzmocnić dolną część ciała jak brzuch, pośladki, biodra. Te rajstopy mają często wyszczuplające lub podnoszące właściwości.